UA RU ENG
 
Розділи порталу

  Дошка оголошень

  Символи міста

  Історія

  Пам´ятники

  Природа

  Фотогалереї

  Мапа міста

  Статистика

  Міська влада

  Підприємства

  Люди Сквирщини

  Пожежна частина

  Хлібозавод

  Військкомат

  Телефони

  Поштові індекси

  Архітектура

  Віра та релігія

  Цікавинки

  

Звістки із розділів
Значним розділом Іnternet-порталу «Місто Сквира» є оновлена – «Дошка оголошень». Тут можна безкоштовно розмістити будь-яке оголошення, на термін від 10 до 120 днів. Даний розділ вміщує в себе більше 80 різних категорій, тому практично охоплює всі сфери життя міста та району. Оновлена «Дошка оголошень» має простий, зручний інтерфейс, безліч оновлених функцій. Переконатися в цьому ви можете самі, відвідавши цей розділ.
Випадкове фото
Хмара тегів

Для перегляду потрібний
Flash Player 9
або вище.

Онлайн на сайті
Історія » Мікрорайони Сквири : Піски, Бабичі, Раднянівка, Павленки, Куликівка, Кононівка
 
Найбільший мікрорайон Сквири – Піски, розташований на північному сході міста на пагорбі між р. Сквирка і пересохлою нині річечкою Урвихвіст, що впадала в Сквирку. На південному підніжжі пагорба вздовж Сквирки простягнулася майже на 2 км. вулиця Шевченка (колишня Нижня Піщанська), а паралельно їй понад колишньою р. Урвихвіст – вулиця Мічуріна. Впоперек пагорб перетинає вулиця Київська, що виникла вздовж старого шляху із Сквири на Київ. Колишня Верхня Піщанська, але тепер вулиця Кірова.
Назва кутка Піски цілком ординарна, оскільки грунт пагорба піщаний. Тільки в слові зміщений наголос на перший склад.
Північний схил пагорба, на якому розміщені Піски, має ще й тепер назву Бабичі. Колись тут був хутір. Назва хутора антропоморфна, походить від прізвища перших його поселенців – Бабичів. За переказом, наприкінці XVIII ст. на схилі горба над р. Урвихвіст поселився козак Бабич. Коли підросли його сини, він поділив їм землю, а ті своїм дітям. Так Бабичі розселилися на цій землі. Навіть зараз на тому місці, де колись стояла хата козака Бабича, живе його далека родичка Г. А. Бабич.
Місцевість біля переїзду через колишню річку Урвихвіст, зокрема коло мосту на Київському шляху від Сквири, ще й зараз називають Вирвихвіст. Ця назва виникла в глибоку давнину, коли проїжджі переправлялися на той бік не через міст, а болотом біля цієї річки. При цьому доводилося не раз витягати з болота коней та волів мало не за хвости.
У східній частині міста вздовж р. Домантівка розкинулося передмістя Сквири – Раднянівка (Роднянівка, Ряднянівка). Походження назви цього кутка важко пояснити в наші дні, оскільки якихось історичних джерел поки що не знайдено. Лише відомо, що на картах і планах Сквири з початку XIX ст. – це передмістя іменується Роднянівка. Очевидно, первісне його найменування зазнало значних мовних змін.
Ряднянівка, можливо, похідне від українського слова "рядно" – груботканого конопляного полотна. Старожили розповідають, що раніше у Сквирі і на її околицях жили ремісники. В районі Ряднянівки, зокрема, розміщувалися садиби ткачів, які виготовляли покривала, що називалися ряднами. Від занять цих поселенців, очевидно, й пішла назва цього кутка.
Корінь «ряд» може походити і від старого слова "ряд", що має два значення: рундуки крамнички або прилавки, розміщені в одну лінію, для продажу однорідних предметів; договір, умова. В давній Русі була навіть категорія залежних людей, які відбували феодальну повинність на підставі певного договору ("ряду") з паном і називались "рядовичі", а ті, що наймали людей на роботу на певний строк, називались "рядчиками". Такі люди наймалися на певний строк на основі "ряду" (договору). Йдучи найматись на роботу, люди ошатно одягалися, виряджувалися. У сучасній мові від цього кореня лишилися такі слова, як "підряд", "наряд", "виряджати".
Якщо брати до уваги таке пояснення, то Раднянівка ще в старовину, в добу Київської Русі, коли Сквира формувалась як місто, або й пізніше, як одна з центральних вулиць міста, – могла бути торжищем, де сквиряни здійснювали різні "ряди", тобто договори, укладали контракти (щось подібне до старовинної Контрактової площі у Києві). Люди, що займалися цим, називались "радняни" ("рядняни"), звідси і Ряднянівка, так як мешканців Сквири називають "сквиряни".
Назву цього кутка виводять і з давнього українського слова "ряджені", адже тут, над річкою, могли відбуватися (у центрі міста) веселі карнавали, народні обрядові дійства, вертепні забави, пов'язані з перевдяганням, де в ролі дійових осіб виступали "ряджені".
Праворуч р. Сквирки, там, де в неї впадає Домантівка, розмістилася ще одна околиця міста – Павленки або Павлинки (раніше Павленкові (Павлинкові) хутори). Назва кутка, без сумніву, антропоморфного походження. Заселення його відноситься, очевидно, до часу заснування с. Кам'яна Гребля, поблизу якого і знаходяться Павленки. Засновниками їх були, розповідають, поселенці з прізвищем Павленки – брати Павло і Тихін. Пізніше на хуторі жили інші люди, проте назва Павленкові хутори залишилась, дійшовши до нашого часу.
Найстаровиннішою на Павленках є вулиця Фрунзе. Досить давня вулиця Пустоварівська, через яку проходить дорога на Пустоварівку, та провулок Піщаний, де знаходиться кар'єр для добування піску. Інші вулиці кутка – Чернишевського, Садова, Котляревського – з'явилися значно пізніше.
На схід від Раднянівки, через яр і струмок, на горі розмістилися – Штундері. Пояснення назви цього кутка не викликає складності. Виник він у кінці минулого століття. Першими його поселенцями були члени баптистської релігійної общини. В народі їх називали "штундами". Члени общини переслідувалися православною церквою. Тому зрозуміла відособленість мешканців цього кутка від міста на далекій околиці.
На південь від Раднянівки, вздовж правого берега ріки Домантівки знаходиться ще одне передмістя Сквири, яке колись називалося – Куликівкою. Зараз це великий мікрорайон з новобудовами, поблизу підприємств та установ. Тут розташований міський парк з Меморіалом Слави. Куток розтинається на дві частини: дорогу на Володарку та Тетіїв, що була відрізком старовинного шляху. В недалекому минулому в цьому місці, в р. Домантівка впадала невеличка річечка, яка називалася Куликівка або Руда Куликівка, бо протікала через мокрий заболочений луг і названа так, гадають, від назви невеличкого болотяного птаха – кулика. Згадаймо: "Кожний кулик своє болото хвалить". Болотиста балка у минулому і могла бути місцем проживання цього птаха.
На південному сході Сквири розташована інша її околиця – Кононівка. Тепер – це вулиця Кононівська. Поряд протікає невеличка річечка Кононівка, що впадає в річку Сквирка.
Назва Кононівка – антропоморфного походження від імені першого її поселенця – Конона. За переказами, це був наймит, якого прогнав пан, і він поселився за містом, край дороги. Згодом він розжився і побудував невеликий хутір із шести хат, який так і називався Хатки.


Ключові теги: Мікрорайони Сквири, Історія, Релігія
 
 
 
 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрованний користувач.
Ми радимо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм логіном. Детальніше тут.
 
Коментарі (0)  Роздрукувати
 
Написати коментар
   
 

Календар
«    Квітень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Прогноз погоди
VIP оголошення
Кумедний анекдот
Одесит зустрічає свого давнього приятеля. Бачить, що у нього елегантний костюм, вирішив запитати:
- Скажіть, будь-ласка, і де ви оце шили свій костюм?
- У Парижі, - з гордістю відповідає приятель.
- А це далеко від Одеси?
- Десять тисяч кілометрів.
- Ви тільки гляньте! Така дика глушина, а як відмінно шиють!
Опитування на сайті
Оновлена «Дошка оголошень»!

Вау, супер! Так тримати!
Дуже добре, що оновили.
Сподобалося майже все, але...
Можна додавати фото – це добре!
Звичайна «Дошка оголошень».
Не сподобалася, хочу кращу.
Взагалі відстій, що ви наробили...
   
Авторське право  © 2007 - 2021   Зеленський Сергій Миколайович.  Усі права захищені.
Копіювання матеріалів дозволене тільки з видимим посиланням на джерело: http://www.skvira.com
Хостинг сайту наданий і здійснюється компанією HostPro.ua (м. Київ, Україна)  далі
Тематичний індекс цитування Яндекса (тІЦ)
.
Піднятися наверх